Cyklinowanie podłóg jest jednym z popularnych zabiegów, które pozwalają nam na przywrócenie naszej drewnianej podłodze świetnego wyglądu. Sprawa dotyczy zarówno popularnych niegdyś i aktualnie parkietów oraz desek z litego drewna. Dawny blask jest możliwy do uzyskania przy pomocy cykliniarki oraz przede wszystkim – posiadaniu właściwej do tego wiedzy. Pamiętajmy, że właściwe ścieranie powierzchni pozwoli na zniwelowanie różnego rodzaju uszkodzeń oraz zabrudzeń powstałych w wyniku użytkowania drewnianej podłogi. Oczywiście efekt będzie zadowalający tylko wtedy, kiedy zabieg ten zostanie wykonany poprawnie przez profesjonalistów i osoby doświadczone w takich pracach. Jak wygląda późniejsze dbanie o odnowioną podłogę? Na co należy zwrócić uwagę podczas jej późniejszego użytkowania? Postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Cyklinowanie podłóg a późniejsze ich wykończenie
Cyklinowanie podłóg ściera górną warstwę zniszczonej posadzki oraz niweluje powstałe w drewnie uszkodzenia – zarysowania, wgłębienia, plamy. Ponadto możliwe jest na tym etapie zadbanie o to, by wymienić stare i zniszczone klepki, które wymagają. Jeśli dostrzegalne są również różnego rodzaju szczeliny, cyklinowanie podłóg pozwoli na ich uzupełnienie. Decydując się na cyklinowanie podłogi, o czym należy pamiętać, wybieramy również jej renowację oraz późniejszy sposób wykończenia. To, o czym należy pamiętać, to również odpowiednia pielęgnacja podłogi, co pozwoli na to, by cieszyć się nasza drewnianą posadzką przez długie lata, a jej nieskazitelny wygląd będzie naprawdę zachwycał. W dużej mierze jej przebieg zależy od sposobu wykończenia.
Cyklinowanie podłóg a późniejsze lakierowanie drewna
Cyklinowanie podłóg bardzo często odbywa się na lakierowanych nawierzchniach. Lakier jest bardzo popularną metodą wykończenia drewnianej posadzki od wielu lat i nie wygląda na to, by miało to ulec zmianie. Oczywiście wiele osób wybiera także olejowanie drewnianej posadzki, czy decyduje się na bejce. Jednak pamiętajmy, że podłogę lakierowaną dość łatwo utrzymać w czystości. Ponadto nie wymaga ona praktycznie żadnych dodatkowych i późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Drewno, które zdecydowaliśmy się pokryć lakierem zyskuje gładką powierzchnię, która jest również bardzo odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia. Lakierowane posadzki z całą pewnością są bardzo trwałe oraz łatwe w utrzymaniu czystości, a ich ponowna renowacja nie będzie konieczna nawet przez kilkanaście lat.
Lakierowana posadzka – idealna czy nie do końca?
Nie ma idealnych rozwiązań, więc jeśli zdecydujemy się na cyklinowanie podłóg i późniejsze ich lakierowanie, pamiętajmy zarówno o zaletach wyboru, którego dokonaliśmy, jak i o jego wadach. Otóż na powierzchni lakierowanej kurz, pył czy różnego rodzaju okruszki są mocno widoczne, dlatego konieczne jest częste zamiatanie lub ścieranie tego typu podłóg, zwłaszcza, jeśli lubimy porządek. Ponadto jeżeli dojdzie do ewentualnych zarysowań w trakcie użytkowania podłogi, możemy mieć niemalże pewność, że będą one dość mocno widoczne. Należy również pamiętać o tym, że jeżeli zdecydujemy się na lakierowanie parkietu po cyklinowaniu podłóg, w razie jakichkolwiek większych uszkodzeń, kiedy konieczna będzie naprawa lub wymiana jej części, zmuszeni będziemy ponownie cyklinować podłogę oraz również ponownie ją lakierować. Częściowa naprawa posadzki lakierowanej nie jest możliwa.
Cyklinowanie podłóg i ochrona ich lakierem – podsumowanie Cyklinowanie podłóg ma sporo zalet, ale to, jaki sposób wykończenia drewnianej posadzki wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych preferencji. Niewątpliwie lakierowanie parkietów i desek z litego drewna jest wciąż najpopularniejszą metodą ich zabezpieczenia, jednak należy mieć na uwadze to, że każde rozwiązanie ma sporo zalet, jak i kilka wad. Jednak liczy się efekt i zadowolenie właścicieli odnowionej podłogi, a bez względu na formę zabezpieczenia drewna, należy pamiętać, że drewniana posadzka jest długowieczna i elegancka.